Dle výzkumů je rodičovská dovolená největším oříškem ve firemní praxi, protože při návratu po takto dlouhé době je pravděpodobné, že žena ztratila řadu znalostí, pracovních kompetencí a návyků a pravděpodobně i přehled o oboru.
Zde je několik rad vycházejících z příkladů dobré praxe pro úspěšný návrat zpět do zaměstnání:
Před nástupem na mateřskou dovolenou je se zaměstnankyní veden plánovací rozhovor a je vypracován zaměstnankyní ve spolupráci s HR oddělením individuální plán rozvoje (nazýván také jako osobní plán návratu), ve kterém jsou popsány školení, kterých se zaměstnankyně chce během RD zúčastnit, možnost komunikace a spolupráce s organizací, harmonogram setkání a vyhodnocení dohodnutých milníků během RD. Individuální plán rozvoje se také stává dodatkem k pracovní smlouvě.
Vhodným způsobem zapojení rodičů na RD je jejich zaměstnání v organizaci na dohodu. Umožnění těmto rodičům, pokud to způsob práce dovoluje, pracovat z domova.
Ve firemním prostředí se také osvědčuje pravidelná, systematická komunikace s rodiči na RD/MD, formou zasílání firemních newsletterů, umožnění přístupu k internímu informačnímu systému, osobní nebo telefonický kontakt či zvaní rodičů na RD/MD na firemní setkání, společenské akce.
Tento článek vznikl v rámci projektu ŽENA A ŽIVOT ... s reg. číslem: CZ.1.04/3.4.04/76.00341
Poznámka o autorovi
PaedDr.Mgr. Lucie Zormanová, Ph.D.
Ing. Monika Drozdová
Email: rovneprilezitosti@email.cz